Coraz częściej w polityce flotowej każdej z firm pojawiają się założenia związane z regularnym przeprowadzaniem szkoleń dla swoich kierowców z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Dlaczego?

Wszystko dlatego, że odpowiedzialny i świadomy pracodawca zdaje sobie sprawę z ciągle rosnących kosztów utrzymania floty oraz z potrzeby dbania o bezpieczeństwo swoich pracowników.

Jedną z najskuteczniejszych metod na obniżenie wskaźnika szkodowości floty są właśnie szkolenia z bezpiecznej jazdy przeprowadzane w profesjonalnych ośrodkach doskonalenia techniki  jazdy przy asyście doświadczonych i licencjonowanych  instruktorów czym dysponuje właśnie centrum szkoleniowe Bednary Driving City.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Szkolenia jakie oferuje ośrodek w Bednarach podnoszą przede wszystkim kwalifikacji zawodowe  i osobiste pracowników. Dzięki treningom doskonalenia jazdy w naszym ośrodku każdy kierowca otrzyma fachową wiedzę dotyczącą znaczenia obowiązków i odpowiedzialności kierowcy w stosunku do innych „partnerów ruchu”. Głównym celem jest nabycie przez wszystkich kierowców umiejętności przewidywania zagrożeń, bezpiecznej jazdy samochodem, właściwej techniki kierowania pojazdem czyli najprościej mówiąc: bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym.

To wszystko w widoczny sposób wpływa na obniżenie wskaźnika  szkodowości  we flocie, a co za tym idzie zmniejszają się koszty napraw czy przestojów samochodów. To również przekłada się na mniejszy spadek wartości rezydualnej pojazdów służbowych.

Łagodniejsze traktowanie aut przez kierowców którzy biorą cyklicznie udział w szkoleniach z doskonalenia techniki jazdy,  zaowocuje w rzadszych naprawach, wymianach elementów układu hamulcowego czy ogumienia. Niestety, nawet mała stłuczka samochodem służbowym, może znacznie podnieść składkę ubezpieczenia . Czasem te różnice są nawet dwukrotne. Wyeliminowanie powyższych, choćby u części kierowcy,  daje  ogromne oszczędności, a im większa flota tym oszczędności są większe.

Bezpieczeństwo pracownika i pracodawcy przede wszystkim.

Musimy pamiętać, iż zatrudniając nowych pracowników, pracodawca bierze na siebie ogromną odpowiedzialność . Nowy kierowca flotowy ma przed sobą tysiące kilometrów do pokonania. Pracodawca nie zna jego stylu jazdy, podejścia do prowadzenia i obsługi samochodu, w związku z czym przekazując mu auto firmowe, naraża się na duże prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji, a co za tym idzie szkód finansowych.  Podobne podejście występuje w przypadku długoletnich pracowników, którzy wykazują się agresywnym stylem jazdy.  Z pomocą idą właśnie szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy, które przeprowadzane regularnie, poprawiają styl i technikę prowadzenia aut służbowych.

Warto zaznaczyć, iż przyczyn wypadków na drogach jest bardzo wiele, natomiast jednym z głównych czynników, który niesie za sobą groźne skutki, jest  niedostosowanie prędkości  do warunków jazdy. Liczby w statystykach BRD mówią same za siebie: w 2019 roku powodem 6 268 – tj. 23,6% wypadków komunikacyjnych było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu, z czego 34,6% stanowiły wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Dlatego właśnie szkolenia, w trakcie których uświadamiamy kierowców o istniejących zagrożeniach na drogach, są tak ważne zarówno pod kątem ekonomicznym jak i odpowiedzialności społecznej.

Należy również wziąć  pod uwagę dość brutalny aspekt, związany z wystąpieniem  wypadku kierowcy/pracownika w trakcie wykonywania pracy „za kółkiem”.  Jeśli pracownik doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu , często jest to początek ciągnącej się w nieskończoność  batalii finansowo -prawnej między pracownikiem a pracodawcą, dotyczącej m.in. poszukiwania „winnego” , wypłaty odszkodowań większych niż ubezpieczyciel przewiduje ,itp.

W trakcie szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy w Bednary Driving City staramy się przekazać w taki sposób wiedzę każdemu kierowcy, aby stał się on kierowcą  bezpiecznym  i „bezszkodowym”.

Regularne szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy na koszt ubezpieczyciela?

Jak każdy Fleet Manager doskonale zdaje sobie sprawę ,coraz więcej danych bierze pod lupę ubezpieczyciel zanim ustali wysokość  składek ubezpieczenia. Elementem na plus dla opiekuna floty  okazuje się  udział jego kierowców właśnie w tego typu szkoleniach. Coraz więcej firm ubezpieczeniowych przekazuje środki z funduszy prewencyjnych  właśnie na  sfinansowanie częściowo lub w całości szkoleń dla swoich klientów flotowych. Warto zatem zwrócić się z tym tematem do swojego brokera.

Zapraszamy Państwa do sprawdzenia  już teraz, które szkolenie dla flot, z gamy jaką proponuje ośrodek w Bednarach, będzie dla Państwa firmy odpowiednie – szkolimy kierowców wszystkich kategorii. W przypadku chęci zapoznania się ze szczegółową ofertą, tj.  „uszytą” na miarę, wystarczy zostawić do siebie kontakt, a obsługa Bednary Driving City zajmie się resztą.