OBIEKT
NAJWIĘKSZY OŚRODEK DOSKONALENIA TECHNIKI JAZDY W POLSCE
POZNAJ MOŻLIWOŚCI KOMPLEKSOWEGO ZORGANIZOWANIA EVENTÓW I SZKOLEŃ MOTORYZACYJNYCH
CO NAS WYRÓŻNIA?
300 ha
CAŁKOWITEJ POWIERZCHNINajwiększy ośrodek w Polsce
Łączna powierzchnia to 300 hektarów co czyni Bednary Driving City na pierwszym miejscu jeśli chodzi o obszar. Ośrodek zlokalizowany jest na terenie lotniska w Bednarach obok Poznania.
2 płyty poślizgowe
PEŁNOWYMIAROWEJako jedyni w Polsce
Każda z płyt poślizgowych ma wymiary 120 x 20 metrów, wykorzystywane są do zajęć z hamowania na śliskiej powierzchni dzięki systemowi nawadniania.
Pomiar prędkości
DOKŁADNY - DWUSTREFOWYNiezawodna elektronika
Każdy z modułów szkoleniowych wyposażony jest w dwustrefowy pomiar prędkości, dzięki czemu mamy możliwość rejestrować czasy przejazdów z ogromną precyzją.
3 trasy
DO JAZDY TERENOWEJRóżna skala trudności
Trasy do jazdy terenowej są wykorzystywane podczas zajęć z udziałem buggy, quadów i samochodów terenowych. Odzwierciedla naturalne warunki, z którymi można się spotkać poza terenem miejskim.
Sztuczne oświetlenie
JAZDA PO ZMROKUNiezależne oświetlenie
Dzięki zdalnie sterowanemu systemowi oświetlenia toru jesteśmy w stanie prowadzić szkolenia z doskonalenia techniki jazdy również po zachodzie słońca.
MSP
JEDYNY W POLSCEDedykowany motocyklom
MSP jest wyposażony w ruchomą przeszkodę mechaniczną, która ćwiczy refleks i reakcję na nagłą zmianę sytuacji na drodze. Kursanci mają stały podgląd prędkości.
Szarpak
OPANUJ POŚLIZGSZARPAK
Profesjonalny szarpak z płytą poślizgową i kurtynami wodnymi dedykowany prowadzeniu zajęć z zakresu opanowywania poślizgu nadsterownego.
Górka
14m RÓŻNICY POZIOMÓWMajstersztyk inżynierów
Góra szkoleniowa to najbardziej zaawansowany element naszego Ośrodka. Różnica poziomów wynosi blisko 14 metrów, zjazd zakończony zakrętem ma nachylenie 10 stopni.
Symulator
TECHNIKI JAZDYoryginalna kabina samochodu ciężarowego
Szkolenia odbywają się również z wykorzystaniem symulatora techniki jazdy, który zbudowany jest w oparciu o oryginalną kabinę samochodu
ciężarowego marki Volvo umieszczoną na platformie z systemem ruchu o 6-ciu stopniach swobody.
MOŻLIWOŚCI W BEDNARY DRIVING CITY
SALE
SZKOLENIOWE
SZKOLENIOWE
WIEDZA
Niezależne, w pełni wyposażone 3 sale seminaryjne pozwolą prowadzić prezentacje, wykłady i dowolne zajęcia teoretyczne. W razie potrzeby można je połączyć w 1 dużą salę.
SALA
RESTAURACYJNA
RESTAURACYJNA
ENERGIA
Nieodłączną częścią szkoleń i eventów są smaczne posiłki. Do dyspozycji wszystkich uczestników jest obszerna i klimatyzowana sala restauracyjna z tarasem widokowym.
BAZA
NOCLEGOWA
NOCLEGOWA
ODPOCZYNEK
Na terenie ośrodka Bednary Driving City znajduje się hotel, który zapewnia 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2 i 3 osobowych i 1 apartamentem z widokiem na cały Ośrodek.
SYMULATOR
JAZDY
JAZDY
INTERAKTYWNA NAUKA
Nowoczesny symulator umożliwi wyjątkowe szkolenie z doskonalenia jazdy dla kierowców autobusów i samochodów ciężarowych.
ROZBUDOWANY
WARSZTAT
WARSZTAT
ZAPLECZE TECHNICZNE
Profesjonalny, czterostanowiskowy, w pełni wyposażony warsztat mechaniczny z własną montażownicą i wyważarką kół.
NAMIOT
SFERYCZNY
SFERYCZNY
PEŁNIA MOŻLIWOŚCI
Nowoczesny namiot sferyczny znajdujący się tuż obok płyty poślizgowej, może równocześnie pomieścić blisko sto osób.
PLAN OBIEKTU
01. Biuro / Baza hotelowa
Ośrodek Bednary Driving City dysponuje aktualnie 50 miejscami noclegowymi w pokojach 1, 2 i 3 osobowych oraz jednym apartamentem z widokiem na cały Ośrodek. Do dyspozycji uczestników jest również obszerna sala restauracyjna, hol oraz taras widokowy.
Dzięki współpracy z hotelami z okolic nie mamy także problemu z zakwaterowaniem większych grup. Czas dojazdu do Bednar nie przekracza 15 minut. Na życzenie Klienta wykonujemy transfer uczestników na linii hotel-ośrodek-hotel.
02. Szarpak
Zajęcia z wykorzystaniem szarpaka to jedna z większych atrakcji Ośrodka. Moduł składa się z urządzenia do prowokowania poślizgu nadsterownego, nawadnianej płyty poślizgowej o długości blisko 100 metrów oraz systemu kurtyn wodnych (usytuowanych w trzech rzędach).
Podobnie jak na innych modułach prowadzony jest elektroniczny dwustrefowy pomiar prędkości – w pierwszej strefie mierzona jest prędkość najazdu na szarpak, w drugiej – prędkość samochodu na wysokości drugiego rzędu kurtyn. Pracę szarpaka oraz kurtyn wodnych programuje się komputerowo. W zależności od poziomu szkolonej grupy dopasowuje się energię poślizgu oraz czas „otwarcia” kurtyn wodnych.
Przy wykorzystaniu szarpaka można prowadzić zaawansowane ćwiczenia z zakresu opanowywania poślizgu nadsterownego. Korzystając z systemu kurtyn wodnych trenowane jest między innymi panowanie nad balansem samochodu podczas szybkich skrętów na śliskiej nawierzchni. Plac szkoleniowy posiada system oświetlenia co pozwala prowadzić szkolenia także po zmroku. Obsługa „szarpaka” wymaga obecności pracownika.
03. Górka z matą poślizgową
Góra szkoleniowa to najbardziej zaawansowany element naszego Ośrodka. Różnica poziomów wynosi blisko 14 metrów, a zjazd zakończony długi prawym zakrętem ma nachylenie 10 stopni. Począwszy od szczytu aż do końca wspomnianego zakrętu nawierzchnię pokrywa nawadniana płyta poślizgowa. Najważniejszym elementem zjazdu są jednak dwa rzędy mechanicznych przeszkód. Elektroniczny system sterujący uruchomia je w określonych momentach symulując różnego typu zdarzenia drogowe (wtargnięcie na jezdnie, zajechanie drogi itp.) wymuszające omijanie przeszkód i gwałtowną zmianę pasa ruchu.
W przypadku popełnienia przez kierowcę jakiegokolwiek błędu i nie opanowaniu samochodu przeszkody schowają się w specjalnych komorach, tak aby uniknąć uszkodzenia pojazdu. Po wykonaniu ćwiczenia kierowca jest informowany o zarejestrowanej prędkości swojego pojazdu – pomiar wykonywany jest w dwóch strefach: na szczycie wzniesienia oraz na wysokości drugiej przeszkody. Informacja o prędkości wyświetlana jest na monitorze umieszczonym na końcu zakrętu.
Góra może być wykorzystywana zarówno przez samochody osobowe, jak i dostawcze i ciężarowe. Zajęcia mogą być prowadzone również po zmroku – ustawione na szczycie góry latarnie zapewniają oświetlenie całej trasy zjazdu. Do obsługi tego modułu szkoleniowego konieczna jest obecność specjalnie przeszkolonego pracownika centrum.
04. Krąg poślizgowy
Zajęcia prowadzone na kręgu poślizgowym związane są bezpośrednio z problematyką poślizgu. Trenowane są głównie reakcje na pojawiający się poślizg podsterowny (przednionapędowe samochody osobowe) ale nie tylko. Krąg sprawdza się doskonale podczas zajęć z wykorzystaniem samochodów dostawczych i ciężarowych. Nawierzchnia kręgu składa się zarówno z przyczepnej części asfaltu jak i płyty poślizgowej.
Podczas zajęć cała powierzchnia kręgu jest stale nawadniana żeby zapewnić odpowiednią „śliskość”. Podobnie jak w przypadku innych modułów szkoleniowych kierowca ma możliwość kontroli prędkości w poszczególnych sekcjach kręgu – prędkości te są wyświetlane na monitorze usytuowanym przy jego zewnętrznej krawędzi. Zajęcia mogą być prowadzone również po zmroku. Krąg posiada własne niezależne oświetlenie.
05. Płyta poślizgowa A
Główna płyta poślizgowa ma wymiary 120 x 20 metrów. Wykorzystywana jest głównie do zajęć z zakresu hamowania na śliskiej nawierzchni oraz opanowywania samochodu przy pokonywaniu sekwencji różnego typu zakrętów. Na wyświetlaczu usytuowanym na wprost toru jazdy prezentowana jest również prędkość wjazdu na płytę co stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną.
W trakcie zajęć wykorzystywana jest również specjalistyczna „rynna” do prowadzenia zajęć z zakresu aquaplanningu. Jej napełnieniem (i opróżnianiem) steruje system komputerowy. Zajęcia w tej sekcji Ośrodka mogą być prowadzone również po zmroku. Płyta poślizgowa posiada własne niezależne oświetlenie.
06. Zakręt z matami poślizgowymi
Sekwencja zakrętów z matami poślizgowymi to doskonały element dydaktyczny podczas szkoleń z zakresu opanowywania poślizgu podsterownego (samochody przednionapędowe) i nadsterownego (samochody tylnonapędowe). Przejazd przez sekwencję następujących po sobie śliskich zakrętów to nie lada wyzwanie, także dla doświadczonych kierowców. Jednym słowem gwarantujemy dużo nauki i przy okazji dobrej zabawy.
07. Odcinki jazd slalomowych
Slalom „A” zlokalizowany jest w tzw. „trójkącie Zebry” (nazwa pochodzi od nazwiska jego twórcy – pilota rajdowego Andrzeja Zembrzuskiego). Na trasie slalomu trenowanych jest kilka elementów jednocześnie. Instruktorzy prowadzący zajęcia koncentrują swoją uwagę m.in na: prawidłowym posługiwaniu się kierownicą w różnego typu zakrętach, odpowiednim torze jazdy, optymalnym operowaniu skrzynią biegów i hamulcem, panowaniem nad balansem samochodu. Cała trasa slalomu pokryta jest równym, przyczepnym asfaltem. Zamiast klasycznych „pachołków” na trasie umieszczone są elastyczne słupki, bezpieczne dla karoserii samochodów.
08. MSP
MSP przeznaczony jest dla kierowców motocykli. Konfiguracja sprawia, że można na nim trenować większość „motocyklowych” manewrów (technikę skrętu, hamowanie, omijanie przeszkód, etc.). Odcinek trasy posiada również mechaniczną przeszkodę która wykorzystywana jest przede wszystkim do symulacji nagłej zmiany pasa ruchu. Podobnie jak na innych modułach uczestnicy szkolenia mają stały podgląd na uzyskiwane prędkości.
Plac szkoleniowy wyposażony jest w system oświetlania – zajęcia mogą być prowadzone również po zmroku.
09. Trasy do jazdy terenowej
Na terenie ośrodka znajdują się trzy trasy do jazdy terenowej (o różnej skali trudności). Wykorzystywane są zarówno podczas szkoleń jak i imprez eventowych. Do dyspozycji uczestników możemy przekazać samochody terenowe (Nissan Patrol) oraz quady (Yamaha Grizzly 700). W trakcie imprez o charakterze eventowym wykorzystujemy również pojazdy typu Buggy.
10. Namiot sferyczny
Nowoczesny namiot o niepowtarzalnym design’ie i funkcjonalności. Konstrukcja namiotu sferycznego pozwala na użytkowanie go o każdej porze roku bez względu na panujące warunki pogodowe. Namioty sferyczne odmieniają, za każdym razem przestrzeń w której powstają, budząc swą niecodzienną formą zainteresowanie gości, klientów czy zwiedzających, znajdują zastosowanie podczas organizacji eventów jako przestrzeń eventowa, idealnie sprawdzają się jako namiot restauracyjny lub jako ekskluzywna strefa promocji produktu lub usługi. Ma powierzchnię ponad 100m kw.